Lokaty

Każde duże miasto posiada znacznie większy wybór jeśli chodzi o banki. Wrocław pod tym kątem jest bardzo dostępny. Większość banków posiada bardzo wiele oddziałów i filii, niemniej małe miasta są poszkodowane jeśli chodzi o banki. Korzuchów, Warszawa, Gdańsk, Kraków czy Lublin mieszczą większość, jak nie wszystkie funkcjonujące banki. Wrocław czy Gdańsk to jednak nie cała Polska. Nie każdy mieszka w dużym mieście. Zwykle wybieramy bank nie tylko ze względu na warunki jakie oferuje swoim klientom, ale także pod kątem dostępności placówek oraz bankomatów. Dobrym przykładem może być to, że nawet jeśli za prowadzenie konta odprowadzana jest opłata to może być ono bardziej korzystne jeśli dany bank posiada wiele bankomatów. Jeśli klient musiałby jeździć do sąsiedniego miasta aby wypłacać bez prowizji z dostępnych w jego okolicy bankomatów to na pewno nie jest to dla niego zbyt korzystne nawet jeśli prowadzenie konta nic nie kosztuje. Dla mieszkańców dużych metropolii może wydawać się to dziwne, ale przecież nawet oni nie chcą jeśli nie muszą płacić prowizji za operacje bankowe. Doskonale sprawdzają się w takich przypadkach banki, które mają umowy z innymi bankami i zapewniają bezpłatne korzystanie z nie tylko własnej sieci bankomatów, ale i bankomatów innego typu.

Lokaty w Banku w 2014 r.

Rok 2012 można śmiało nazwać „rokiem lokat bankowych” ,w tym czasie byliśmy atakowani licznymi ofertami w których ich oprocentowanie przekraczało 10 % naszego wkładu ,przywołałem ten fakt w celu przypomnienia tej specyficznej sytuacji na rodzimym rynku bankowym. Sytuacja ta była spowodowana polepszeniem się stanu sektora bankowego i poszukiwaniem środków na finansowane kredytów, co diametralnie, jak wiemy uległo zmianie rok później.

Lokaty w banku pomimo zmiany koniunktury i światowego kryzysu finansowego ,nie odeszły w niepamięć ,jedynie zyski z nich są dużo mniejsze ,rzadko przekraczające 6 % kapitału. W tym momencie rodzi się pytanie Dlaczego tak się stało ??

Odpowiedź jest prosta , sytuacja z przed roku była w pewnym sensie niezrozumiała, ponieważ banki przy tak dużym oprocentowaniu ,stały na granicy opłacalności w przypadku tych usług. Pamiętajmy ,że oprocentowanie lokaty w banku nie może być większe od oprocentowania kredytów, co można zauważyć w ranking lokat. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji bank dopłaca ,a to nie może trwać wiecznie.

Dzieje się tak w dwóch przypadkach, w pierwszym kiedy popada on w tarapaty i potrzebuje pieniędzy na załatanie dziury w finansach firmy. W drugim przypadku lokaty w banku finansują kredyty oraz inne bieżące potrzeby.

Dodaj komentarz